GRM185R60G475ME15D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM185R60G475ME15D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
4V
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.020 0.50mm
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X5R
Width :
787.4μm
Thickness :
508μm
Temperature Coefficient :
X5R
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
4V
Series :
GRM
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
85°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Height :
500μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Depth :
800μm
Capacitance :
4.7μF
Lead Free :
Lead Free
Murata Electronics GRM185R60G475ME15D
GRM 4.7μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)