GRM15XR71C332MA86D
Mfr.Part #
GRM15XR71C332MA86D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 16V X7R 0402
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
GRM
Thickness :
304.8μm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
3300pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Height :
0.3mm
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
16V
2
Thickness (Max) :
0.012 0.30mm
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Murata Electronics GRM15XR71C332MA86D
GRM 3300pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)