GRM155R72A472KA01D
Mfr.Part #
GRM155R72A472KA01D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
550μm
Series :
GRM
Termination :
SMD/SMT
Depth :
500μm
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material :
Ceramic
Width :
0.5mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
100V
e3
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage :
100V
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness :
558.8μm
Mount :
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R72A472KA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:100V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM155R72A472KA01D pinout, GRM155R72A472KA01D datasheet PDF, GRM155R72A472KA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R72A472KA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM155R72A472KA01D
GRM 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm X7R ±10% 4700pF