GRM155R72A331KA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM155R72A331KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 100V X7R 0402
Stock
85
In Stock :
85
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
330pF
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
1005
Depth :
500μm
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Width :
0.5mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Thickness :
558.8μm
Length :
1mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
100V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
0402
Series :
GRM
Height :
550μm
Number of Pins :
2
Murata Electronics GRM155R72A331KA01D
GRM 330pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)