GRM155R72A102MA01D
Mfr.Part #
GRM155R72A102MA01D
Description
CAP CER MLCC
EAR99
Width :
500μm
Length :
1mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
1nF
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
20%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric :
yes
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
0.5mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
Package / Case :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
WRAPAROUND
Datasheets
GRM155R72A102MA01D
Murata Electronics GRM155R72A102MA01D
1nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402