GRM155R71H242JA01J
Mfr.Part #
GRM155R71H242JA01J
Description
CAP CER MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
500μm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Tolerance :
5%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric :
X7R
Capacitance :
2.4nF
Length :
1mm
yes
Width :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Surface Mount :
Mounting Feature :
2
Datasheets
GRM155R71H242JA01J
Murata Electronics GRM155R71H242JA01J
CERAMIC CAPACITOR 0402 Ceramic Capacitor X7R 5% 2.4nF 50V