GRM155R71H182JA01D
Mfr.Part #
GRM155R71H182JA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
500μm
Width :
508μm
Thickness :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Height :
500μm
Series :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1800pF
Murata Electronics GRM155R71H182JA01D
GRM 1800pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)