GRM155R71H102JA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM155R71H102JA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
558.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
GRM
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Voltage :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
500μm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
500μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1000pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
REACH SVHC :
No SVHC
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R71H102JA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Operating Temperature:-55°C~125°C, GRM155R71H102JA01D pinout, GRM155R71H102JA01D datasheet PDF, GRM155R71H102JA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R71H102JA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM155R71H102JA01D
GRM 1000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)