GRM155R71E562KA01D
Mfr.Part #
GRM155R71E562KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 25V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Series :
GRM
Voltage :
25V
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
5600pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
0.5mm
Case Code (Metric) :
Thickness :
558.8μm
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V