GRM155R71C183KA01D
Mfr.Part #
GRM155R71C183KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0402
yes
Series :
GRM
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Height :
550μm
Termination :
SMD/SMT
Voltage :
16V
Width :
0.5mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness :
558.8μm
Capacitance :
0.018μF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e3
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
16V
Multilayer :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
1mm
Case Code (Metric) :
Mount :
1 (Unlimited)
Weight :
652.039032μg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R71C183KA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:16V, Number of Terminations:2, Package / Case:0402 (1005 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, GRM155R71C183KA01D pinout, GRM155R71C183KA01D datasheet PDF, GRM155R71C183KA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R71C183KA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM155R71C183KA01D
GRM 0.018μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)