GRM155R71C163KA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM155R71C163KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Thickness :
500μm
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Width :
500μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
16nF
Number of Terminations :
2
Tolerance :
10%
Dielectric :
X7R
Length :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
Datasheets
GRM155R71C163KA01D
Murata Electronics GRM155R71C163KA01D
CERAMIC CAPACITOR 0402 Ceramic Capacitor 15% ppm C 10% 16nF 16V