GRM155R71C113MA01J
Mfr.Part #
GRM155R71C113MA01J
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Capacitance :
11nF
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
500μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Thickness :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
20%
Length :
1mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Pbfree Code :
Datasheets
GRM155R71C113MA01J
Murata Electronics GRM155R71C113MA01J
CERAMIC CAPACITOR 0402 Ceramic Capacitor 15% ppm C 20% 11nF 16V