GRM155R71C113JA01D
Mfr.Part #
GRM155R71C113JA01D
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
500μm
Multilayer :
yes
Tolerance :
5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Thickness :
500μm
JESD-609 Code :
e3
Length :
1mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
X7R
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Max) :
125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
11nF
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
GRM155R71C113JA01D
Murata Electronics GRM155R71C113JA01D
CERAMIC CAPACITOR 0402 Ceramic Capacitor X7R 5% 11nF 16V