GRM155R71A563MA01J
Mfr.Part #
GRM155R71A563MA01J
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
500μm
Multilayer :
yes
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
56nF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
500μm
Number of Terminations :
2
Dielectric :
X7R
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
10V
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Operating Temperature (Min) :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
ECCN Code :
EAR99
Length :
1mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
20%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
GRM155R71A563MA01J
Murata Electronics GRM155R71A563MA01J
56nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402