GRM155R71A273JA01J
Mfr.Part #
GRM155R71A273JA01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 10V X7R 0402
Stock
1
In Stock :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
GRM
Capacitance :
0.027μF
Thickness :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
10V