GRM155R61J224ME01J
Mfr.Part #
GRM155R61J224ME01J
Description
CAP MLCC .22UF 63V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height :
0.5 mm
Dielectric :
X5R
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
MouseReel
Lead Style :
Length :
1 mm
Voltage - Rated :
63V
Series :
GRM
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS :
Details
Diameter :
Ratings :
Width :
0.5 mm
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Capacitance :
0.22 uF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X5R
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Tolerance :
20 %
GRM 0402 1005metric Ceramic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm X5R 20% 0.22uF