GRM155R61J224KE01D
Mfr.Part #
GRM155R61J224KE01D
Description
CAP MLCC .22UF 63V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Product :
General Type MLCCs
Series :
GRM
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height :
0.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Diameter :
Length :
1 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Features :
Tolerance :
10 %
Packaging :
MouseReel
Termination :
Standard
Temperature Coefficient :
X5R
Dielectric :
X5R
Voltage - Rated :
63V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Capacitance :
0.22 uF
Lead Style :
Width :
0.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Status :
Active
GRM 0402 1005metric Ceramic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm X5R 10% 0.22uF