GRM155R61H224ME01J
Mfr.Part #
GRM155R61H224ME01J
Description
CAP MLCC .22UF 50V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
X5R
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.5 mm
Lead Style :
Features :
Length :
1 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Tolerance :
20 %
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Capacitance :
0.22 uF
Series :
GRM
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Diameter :
Voltage - Rated :
50V
Width :
0.5 mm
RoHS :
Details
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Dielectric :
X5R
GRM 0402 1005metric Ceramic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm X5R 20% 0.22uF