GRM155R61H104JE14J
Mfr.Part #
GRM155R61H104JE14J
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X5R
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Dielectric :
X5R
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
100nF
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Surface Mount :
yes
Thickness :
500μm
Width :
500μm
Length :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
5%
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
Datasheets
GRM155R61H104JE14J
Murata Electronics GRM155R61H104JE14J
CERAMIC CAPACITOR 0402 Ceramic Capacitor X5R 5% 100nF 50V