GRM155R61E222KA01D
Mfr.Part #
GRM155R61E222KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 25V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
2200pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
HTS Code :
Multilayer :
yes
Series :
GRM
Height :
500μm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
558.8μm
Depth :
500μm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Murata Electronics GRM155R61E222KA01D
GRM 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)