GRM155R61C474ME01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM155R61C474ME01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Thickness :
500μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X5R
JESD-609 Code :
e3
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Coefficient :
X5R
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Series :
GRM
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
0.5mm
Capacitance :
0.47µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GRM155R61C474ME01D
GRM 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)