GRM155R61C393KA01D
Mfr.Part #
GRM155R61C393KA01D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 16V X5R 0402
yes
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Mount :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Depth :
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X5R
HTS Code :
Height :
EAR99
Series :
GRM
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
558.8μm
Length :
1mm
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.039µF
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Terminations :
2
Murata Electronics GRM155R61C393KA01D
GRM 0.039μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)