GRM155R61A474KE15D
Mfr.Part #
GRM155R61A474KE15D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402
Stock
15
In Stock :
15
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Manufacturer Package Identifier :
GRM15-0.1
Dissipation Factor :
0.1 %
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Height :
550μm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
0402
yes
Material :
Ceramic
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Length :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage :
10V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
X5R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
GRM
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.47µF
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
1005
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
558.8μm
Width :
0.5mm
2
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
10V
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R61A474KE15D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:10V, Package / Case:0402 (1005 Metric), Operating Temperature:-55°C~85°C, Number of Terminations:2, GRM155R61A474KE15D pinout, GRM155R61A474KE15D datasheet PDF, GRM155R61A474KE15D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R61A474KE15D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM155R61A474KE15D
GRM 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)