GRM155R61A273MA01D
Mfr.Part #
GRM155R61A273MA01D
Description
CAP CER MLCC
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
X5R
Tolerance :
20%
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature (Max) :
85°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
10V
WRAPAROUND
Mounting Feature :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
Multilayer :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X5R
Length :
1mm
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
27nF
Datasheets
GRM155R61A273MA01D
Murata Electronics GRM155R61A273MA01D
27nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402