GRM155R61A222KA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM155R61A222KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 10V X5R 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Height :
500μm
Temperature Coefficient :
X5R
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
GRM
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
558.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
500μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm