GRM155R61A105ME01D
Mfr.Part #
GRM155R61A105ME01D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Voltage - Rated DC :
10V
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Series :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness :
558.8μm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
1μF
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X5R
Multilayer :
yes
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Murata Electronics GRM155R61A105ME01D
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM155R61A105ME01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM155R61A105ME01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V