GRM155R61A104KA01D
Mfr.Part #
GRM155R61A104KA01D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
500μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.1μF
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Voltage :
10V
Series :
GRM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Length :
1mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X5R
Height :
500μm
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R61A104KA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:10V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~85°C, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Pins:2, GRM155R61A104KA01D pinout, GRM155R61A104KA01D datasheet PDF, GRM155R61A104KA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R61A104KA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM155R61A104KA01D
GRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)