GRM155R61A104JA01J
Mfr.Part #
GRM155R61A104JA01J
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature (Max) :
85°C
Thickness :
500μm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Length :
1mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mounting Feature :
1 (Unlimited)
Width :
Tolerance :
5%
Surface Mount :
yes
Capacitance :
100nF
Dielectric :
X5R
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
Datasheets
GRM155R61A104JA01J
Murata Electronics GRM155R61A104JA01J
100nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 0402