GRM155R60J563MA01J
Mfr.Part #
GRM155R60J563MA01J
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
85°C
Width :
500μm
Length :
1mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
56nF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
X5R
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
20%
Thickness :
500μm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
GRM155R60J563MA01J
Murata Electronics GRM155R60J563MA01J
56nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402