GRM155R60J225KE95D
Mfr.Part #
GRM155R60J225KE95D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Thickness :
558.8μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height :
500μm
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
500μm
Series :
GRM
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
1 (Unlimited)
Murata Electronics GRM155R60J225KE95D
GRM 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM155R60J225KE95D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3V - Rated DC.
GRM155R60J225KE95D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V