GRM155R60J156ME05D
Mfr.Part #
GRM155R60J156ME05D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15UF 6.3V X5R 0402
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X5R
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
15μF
Murata Electronics GRM155R60J156ME05D
GRM 15μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)