GRM155R60J106ME44D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM155R60J106ME44D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0402
Stock
66
In Stock :
66
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness :
558.8μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Series :
GRM
Depth :
500μm
Capacitance :
10μF
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
1005
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
0402
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
6.3V
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height :
500μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R60J106ME44D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C, Package / Case:0402 (1005 Metric), Voltage:6.3V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM155R60J106ME44D pinout, GRM155R60J106ME44D datasheet PDF, GRM155R60J106ME44D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM155R60J106ME44D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM155R60J106ME44D
GRM 10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM155R60J106ME44D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 6.3V.
GRM155R60J106ME44D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V