GRM155R60J105ME19J
Mfr.Part #
GRM155R60J105ME19J
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Temperature Coefficient :
X5R
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Series :
GRM
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
558.8μm
Length :
1mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
500μm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Width :
0.5mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
6.3V
Case Code (Metric) :
Murata Electronics GRM155R60J105ME19J
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM155R60J105ME19J Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 6.3V can be used for operation.
GRM155R60J105ME19J Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V