GRM155R60E475ME76D
Mfr.Part #
GRM155R60E475ME76D
Description
CAP CER MLCC
Stock
1
In Stock :
1
Ceramic Capacitors
Operating Temperature (Max) :
85°C
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage - Rated DC :
2.5V
Package / Case :
0402
Dielectric :
X5R
Capacitance :
4.7μF
yes
Mounting Feature :
Length :
1mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
20%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
X5R
Datasheets
GRM155R60E475ME76D
Murata Electronics GRM155R60E475ME76D
4.7μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402