GRM155C81E225KE11D
Mfr.Part #
GRM155C81E225KE11D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X6S 0402
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X6S
Thickness :
711.2μm
Mount :
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X6S
Case Code (Imperial) :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Capacitance :
2.2μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Murata Electronics GRM155C81E225KE11D
GRM 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)