GRM155C80G124ME01D
Mfr.Part #
GRM155C80G124ME01D
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Operating Temperature (Max) :
105°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
120nF
yes
Length :
1mm
2
Width :
10 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
4V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Coefficient :
22% ppm/°C
Dielectric :
X6S
Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
500μm
Datasheets
GRM155C80G124ME01D
Murata Electronics GRM155C80G124ME01D
120nF Ceramic Capacitor 20% 22% ppm/°C 2 Terminations 0402