GRM155C80G105ME02J
Mfr.Part #
GRM155C80G105ME02J
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 4V X6S 0402
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
X6S
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
1μF
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Voltage - Rated DC :
4V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
GRM
Murata Electronics GRM155C80G105ME02J
GRM CERAMIC CAPACITOR 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm X6S ±20% 1muF