GRM155C80E225ME15D
Mfr.Part #
GRM155C80E225ME15D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 2.5V X6S 0402
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Case Code (Metric) :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X6S
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
GRM
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
558.8μm
Temperature Characteristics Code :
X6S
Capacitance :
2.2μF
Height :
500μm
Dielectric Material :
Ceramic
Murata Electronics GRM155C80E225ME15D
GRM 2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)