GRM155C71A105KE11D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM155C71A105KE11D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 10V X7S 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Series :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Surface Mount :
yes
Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7S
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
1μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
550μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7S
Murata Electronics GRM155C71A105KE11D
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)