GRM1557U1H7R9CZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1557U1H7R9CZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.9PF 50V U2J 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±0.25pF
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Length :
1mm
Temperature Characteristics Code :
U2J
ECCN Code :
EAR99
Series :
GRM
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
0.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
7.9pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
U2J
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
558.8μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Murata Electronics GRM1557U1H7R9CZ01D
GRM 7.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1557U1H7R9CZ01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals U2J indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM1557U1H7R9CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V