GRM1557U1H6R1DZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1557U1H6R1DZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.1PF 50V U2J 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
U2J
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
6.1pF
Multilayer :
yes
Depth :
500μm
Height :
500μm
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
GRM
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Width :
0.5mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Thickness :
558.8μm
Length :
1mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
U2J
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM1557U1H6R1DZ01D
GRM 6.1pF Ceramic Capacitor ±0.5pF U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1557U1H6R1DZ01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is U2J.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM1557U1H6R1DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V