GRM1557U1H4R9CZ01D
Mfr.Part #
GRM1557U1H4R9CZ01D
Description
CAP CER 4.9PF 50V U2J 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
4.9pF
Length :
1mm
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
GRM
Murata Electronics GRM1557U1H4R9CZ01D
GRM 4.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1557U1H4R9CZ01D Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2J.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1557U1H4R9CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V