GRM1557U1A362JA01D
Mfr.Part #
GRM1557U1A362JA01D
Description
CAP CER 3600PF 10V U2J 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Length :
1mm
Width :
0.5mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
GRM
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
3600pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
10V
Murata Electronics GRM1557U1A362JA01D
GRM 3600pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)