GRM1557U1A182JA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1557U1A182JA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 10V U2J 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
558.8μm
Width :
0.5mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
10V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
U2J
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Series :
GRM
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
U2J
Length :
1mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
500μm
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
10V
Capacitance :
1800pF
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1557U1A182JA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Package / Case:0402 (1005 Metric), Voltage:10V, Operating Temperature:-55°C~125°C, GRM1557U1A182JA01D pinout, GRM1557U1A182JA01D datasheet PDF, GRM1557U1A182JA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1557U1A182JA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1557U1A182JA01D
GRM 1800pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)