GRM1556T1H9R1DD01D
Mfr.Part #
GRM1556T1H9R1DD01D
Description
CAP CER 9.1PF 50V T2H 0402
Tolerance :
±0.5pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
Capacitance :
9.1pF
Temperature Coefficient :
T2H
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
T2H
Murata Electronics GRM1556T1H9R1DD01D
GRM 9.1pF Ceramic Capacitor ±0.5pF T2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556T1H9R1DD01D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with T2H being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1556T1H9R1DD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V