GRM1556T1H8R2CD01D
Mfr.Part #
GRM1556T1H8R2CD01D
Description
CAP CER 8.2PF 50V T2H 0402
Width :
0.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Characteristics Code :
T2H
Case Code (Imperial) :
0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
8.2pF
Temperature Coefficient :
T2H
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
1005
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Murata Electronics GRM1556T1H8R2CD01D
GRM 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF T2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556T1H8R2CD01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is T2H.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM1556T1H8R2CD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V