GRM1556T1H820GD01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1556T1H820GD01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 50V T2H 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
T2H
Series :
GRM
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
82pF
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Height :
500μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.5mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Depth :
500μm
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
T2H
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Murata Electronics GRM1556T1H820GD01D
GRM 82pF Ceramic Capacitor ±2% T2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556T1H820GD01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals T2H indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM1556T1H820GD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V