GRM1556T1H6R5DD01D
Mfr.Part #
GRM1556T1H6R5DD01D
Description
CAP CER 6.5PF 50V T2H 0402
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.5pF
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
6.5pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Murata Electronics GRM1556T1H6R5DD01D
GRM 6.5pF Ceramic Capacitor ±0.5pF T2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556T1H6R5DD01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals T2H indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM1556T1H6R5DD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V