GRM1556T1H470JD01D
Mfr.Part #
GRM1556T1H470JD01D
Description
CAP CER 47PF 50V T2H 0402
Capacitance :
47pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±5%
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
1005
Length :
1mm
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
0402
Murata Electronics GRM1556T1H470JD01D
GRM 47pF Ceramic Capacitor ±5% T2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556T1H470JD01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is T2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1556T1H470JD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V