GRM1556T1H300GD01D
Mfr.Part #
GRM1556T1H300GD01D
Description
CAP CER 30PF 50V T2H 0402
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
30pF
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Murata Electronics GRM1556T1H300GD01D
GRM 30pF Ceramic Capacitor ±2% T2H 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1556T1H300GD01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is T2H.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM1556T1H300GD01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V